محل تبلیغات شما

مسلمانان معتقدند که قرآن، توسط جبرئیل از جانب موجودی‌ خیالی بنام الله، بر محمد نازل شده و تا کنون دست نخورده باقی مانده است. البته این ادعا، ادعایی بسیار بزرگ است که با اندکی مطالعه قرآن، احادیث و کتاب های تاریخی و مقایسه آن ها با هم و اندکی تفکر می توان به نادرست بودن آن پی برد و یا دست کم شک کرد.

برای شروع بیایید باهم این حدیث را امتحان کنیم:

در احادیث آمده است که شبی محمد سوار بر اسبی بالدار بنام براق، از مسجدالحرام به مسجدالاقصا (در اورشلیم) مسافرت کرد، سپس از آنجا به آسمان‌هفتم رفته و به چشم خود بهشت و جهنم را دیده و سپس به محضر الله رفته است  

این داستان که معراج نام دارد علاوه بر اینکه در احادیث آمده است در قرآن نیز تصدیق شده است

سوره الاسرا  در آیه ۱ ادعا می‌کند:
سُبْحانَ الَّذِي أَسْرى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَْقْصَى …

پاک و منزه است خدایی که شبی بنده‌اش را از مسجدالاحرام به مسجدالاقصا سیر داد .

من قصد ندارم در این مطلب، از دور از عقل بودن این ادعای‌ قرآن و یا ضدعلم بودن چنین سفری بنویسم. (مضاف بر اینکه با علم به اینکه، سفر به نزدیک‌ترین منظومه، اگر با سرعت‌نور انجام پذیرد، درحدود ۸ سال طول خواهد کشید. و اگر بخواهیم به دور گیتی، با سرعت نور بگردیم چیزی در حدود ۳ میلیارد سال طول خواهد کشید. حتی چنین مسافرتی آن هم بر پشت یک یابوی بالدار برای کودکان زیر ۳ سال هم غیر قابل‌باور است.)

تاکید من بر روی نقطه آغاز سفر خیالی محمد، یعنی مسجدالاقصا است

بزرگترین مشکلی که در این میان وجود دارد این است که مسجدالاقصا در اورشلیم چندین سال پس از مرگ محمد ساخته شده است!

[در اینجا بازهم از این پرسش‌های اساسی که، مگر دروازه بهشت در مسجدالاقصا قرار دارد که محمد برای سفر خویش مجبور بود اول به مسجدالاقصا برود؟ و یا چرا محمد برای رفتن به بهشت ابتدا باید به مسجدالاقصا می‌رفت؟ نیز خودداری می‌کنم]

طبق تاریخ، رومی‌ها در سال 70 پس از میلاد، در پی تصرف اورشلیم، معبد سلیمان را ویران کردند و از آن به بعد هیچ کلیسا یا معبد و مسجدی در آن محل ساخته نشده بود تا وقتی عمربن‌خطاب اورشلیم را تصرف کرد و دستور داد در جایی که در گذشته معبد سلیمان بود نماز بگزارند. 

اما اولین کسی که دستور ساخت گنبد و بارگاه را در محل خرابه‌های معبد سلیمان داد، مالک‌ ابن‌ مروان، آنهم ۷۲ سال پس از هجرت بود و در نهایت مسجدالاقصا در قرن هفتم میلادی، بر تپه‌ای که در گذشته معبد سلیمان بود ساخته شد
[این موضوع در دایره‌المعارف‌اسلام به ثبت رسیده است  -harper and row1 986 page 46 & 102]

بیایید یکبار دیگر اعداد و ارقام را کنار هم بچینیم

طبق ادعا، محمد در سال ۶۲۲ میلادی به معراج رفت. اما در این سال، اورشلیم در کنترل مسیحیان بود و هیچ مسلمانی آنجا حضور نداشت بنابراین منطقا هیچ مسجدی نمی‌توانست آنجا ساخته شود

در سال ۶۹۱ میلادی، مسلمانان پس از فتح و به اسلام گرواندن مردم اورشلیم، بر تپه‌ای که در گذشته معبد سلیمان بود، مسجدالاقصا را ساختند.

محمد در سال ۶۳۲ میلادی از دنیا رفته‌است.

این یعنی مسجدالاقصا، حدودا ۵۹ سال پس از مرگ محمد، ساخته شده است!

با توجه به مطالبی که عرض کردم، این سوال پیش می‌آید که آیا آیه ۱ سوره اسرا سال‌ها پس از مرگ محمد، نوشته شده؟ زیرا درغیر اینصورت محمد چگونه از محلی که در زمان حیاتش وجود نداشته می‌توانسته سفر خیالی خود را به بهشت انجام داده باشد؟

اشتباه بزرگی که اکثر مفسرین، از جمله یوسفعلی می‌کنند اینست که می‌گویند، منظور از مسجدالاقصا محل مسجدالاقصا مورد نظر است نه مسجد الاقصای واقعی!
نخست آنکه، عقلانی نیست که ۶۹ سال پیش از ساختن یک مسجد بر روی آن اسم بگذارند
و دوم آنکه حدیثی وجود دارد که ثابت می‌کند منظور از مسجد الاقصا، مسجدالاقصای واقعی است نه محل آن:

ابوذر نقل می‌کند که، از پیامبر پرسیدم یا رسول‌الله کدام مسجد اول ساخته شده است. پیامبر گفت مسجدالحرام سپس گفتم مسجد بعدی کدام است گفت مسجدالاقصا. گفتم فاصله بین ساختن این دو چند سال طول کشید. او در جواب پاسخ داد ۴۰ سال. سپس در ادامه فرمود هر وقت که زمان نماز فرا رسید هر کجا هستی نماز بگزار زیرا همه زمین محلی برای عبادت توست (منبع، ترجمه انگلیسی صحیح‌البخاری - مجلد چهارم - کتاب ۵۵ - برگ ۶۳۶)

لذا مسلمانان باید به ۲ پرسش زیر پاسخ دهند:
۱. چگونه سفر معجزه‌وار پیامبرشان از جایی آغاز شده که در آن زمان هنوز وجود نداشته؟
۲. چگونه نام مکانی مجهول در کتاب مقدس‌شان آمده است؟

نتیجه آنکه قرآن نیز برخلاف ادعای خود و پیروانش مبنی بر عدم تحریف‌پذیری، سال‌ها پس از مرگ بنیانگذارش، تدوین، تکمیل و نوشته شده است

من دیکتاتوری را دوست دارم

خدای رنج - The God of suffering

خوانشی بر افسانه معراج و صحت قرآن و احادیث

سال ,مسجدالاقصا ,محمد ,پس ,معبد ,ساخته ,پس از ,که در ,معبد سلیمان ,به مسجدالاقصا ,از مرگ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

کتابخانه عمومی امام صادق(ع) سپیدار